ניהול תזרים מזומנים בסטארט-אפ או איך לא ליפול למלכודת דבש שנקראת "כסף של משקיע"

מזל טוב! הצלחת לעשות את מה שרבים לפנייך נכשלו בו – לגייס כסף למיזם שלך! אין זה משנה אם גייסת חצי מיליון דולר או 50 אלף ₪, האופוריה חוגגת ואתה מרגיש על גג העולם. רגע לפני שאתה נכנס למלכודת דבש של יזמים רבים, עליך לבדוק היטב מה עושים עם הכסף.

אחת הטעויות המהותיות של יזמים לאחר גיוס כספים, נובעת בעיקר מתחושת העליונות שהם מרגישים. ההצלחה המסחררת היא מה שלמעשה מובילה אותם לבזבוז הכספים בצורה לא מבוקרת ובסופו של יום, גם הכסף של המשקיע יורד לטמיון וגם היזם לא מצליח להרים את המיזם שלו מעל פני המים.

אז מה עושים? איך נמנעים מזה?

יעדים – לוז – תקציב – אלה הן מילות המפתח שימנעו מאתנו להיכשל:

  • יעדים – הגדרת יעדים למיזם היא קריטית וצריכה להיות מאוד מפורטת בהתאם למה שאנחנו רוצים לפתח. הפירוט צריך להיעשות ברמת הפרט הקטן ולכלול אבני דרך לאורך המיזם.
  • לוחות זמנים – חשוב להצמיד לו"ז משוער לכל אבן דרך שקבענו. יתכן ובסוף לוח הזמנים ישתנה, אך קביעתו מבעוד מועד מאפשרת לנו שלא להתברבר במקום ולהתקדם למטרה בצורה נכונה יותר.
  • תקציב – כל אבן דרך צריכה לכלול גם את העלות משוערת הנדרשת כדי להשיג את אבן הדרך הבאה. מומלץ מאוד להגדיר יעדים בדרך למטרה, לפרט על כל יעד, לכלול כמה שיותר שלבים ו"להצמיד" עלות לכל שלב ושלב. סיכום העלויות יחשוף את התמונה הרחבה וייתן לנו מושג אודות התקציב שהפרויקט דורש וכן אודות הסכום המשוער אותו נצטרך לגייס. (מומלץ שלא לשכוח בשלב זה לתמחר גם את העלות זמן של היזמים עצמם וכן לקחת בחשבון כי יתכן שהעלויות בסופו של דבר יחרגו ב- 5-10% מהתקציב שהוגדר).

אז מה ההמלצות שלנו להתנהלות נכונה?

גם אם מגייסים מישהו מקצועי לניהול תזרים מזומנים, מצ"ב נקודות קריטיות שכדאי להיצמד אליהן כדי שלא ליפול במלכודת הדבש ואולי אפילו להימנע מלהיכנס אליה:

  1. לפני גיוס הכסף – יש להגדיר היטב, ברמת השקל, למה מיועד הכסף. גם אם המשקיע הוא חלק מהמשפחה, רוצה לעזור ופחות מתעניין בתקציב של המיזם, על ידי הגדרות, יודעים היטב מה הייעוד של הכסף, כבר שהוא מתקבל ולא מתחילים לבזבז אותו לריק.
  2. בשלב הגיוס עצמו – הכספים חייבים להתאים ליעדים שהוגדרו על ידי היזם, ולכלול לוחות זמנים לעמידה באותם היעדים. קריטי להגדיר לוחות זמנים! ומדוע? כדי לא להתברבר ולבזבז זמן יקר או משאבים כלכליים. ייתכן ובאמצע שלב הפיתוח נגלה שלא כדאי להמשיך את הפיתוח ולו רק בגלל שאנחנו לא עומדים ביעדים שהוקצבו, נתון שעלול להפוך את המיזם ללא כדאי.
  3. מעקב ובקרה אחר הכסף שגויס – אין זה משנה אם המשקיע דורש מכם דיווח שוטף של "לאן הלך הכסף" או אם המשקיע סומך עליכם ב- 100% – זה לא כסף שלכם! אלה כספים שהושקעו ברעיון שלכם על ידי אדם חיצוני שהאמין בכם וסומך עליכם. לכן חשוב מאוד להכין מדי חודש (או לבקש ממחלקת הכספים/הנהלת החשבונות לעשות זאת עבורכם) דיווח מפורט הכולל סוגיות כמו – כמה כסף הוצאנו? על מה? והאם ההוצאות מתאימות לתקציב שבנינו אשר על פיו גויס הכסף מהמשקיע מלכתחילה?
  4. הפקת לקחים – זוכרים שהגדרנו לוחות זמנים בהתאם ליעדים? נקודה זאת הנה קריטית, כי יכול להיות שלא נעמוד בלוחות הזמנים כפי שהוגדרו. בל נשכח, שהייתה זו הגדרה ראשונית ויתכן שלא קלענו בול. אבל עם זאת, חשוב מאוד לבחון למה לא עמדנו בזמנים, לקבוע לו"ז מעודכן בתיאום עם המשקיע כמובן ולבחון האם המיזם עדיין מעניין וכדאי, למרות אי העמידה בלוחות הזמנים. הפקת לקחים היא חלק חשוב מאוד מתהליך הפיתוח של המיזם ואסור להקל בה ראש.
  5. נשארים עם היד על הדופק – ובשום מצב, לא ישנים בעמידה. אומנם גייסנו כסף אך אין זה אומר שעכשיו אפשר לטוס לחודש לתאילנד, להירגע ואז לראות מה עושים. לא, לא, לא ולא! אנחנו חייבים דין וחשבון למי שסומך עלינו ואם הפיתוח לא מתקדם כמו שציפינו ואנחנו מבינים שהמיזם תקוע – לא צריך לחכות עד שייגמר הכסף ואז להגיד תודה למשקיע. יש לעצור ולהסביר למשקיע את המצב. הוא, מבחינתו יעריך מאוד ששמרתם על חלק מהכסף לפחות ולא בזבזתם הכול וגם כנראה ישמח להשתתף במיזם הבא אחרי שגילה שאתם בוגרים ורציניים.

בסופו של יום, התנהלות נבונה ובוגרת עם כסף של אנשים אחרים תביא אתכם להצלחה. גם אם המיזם לא צלח, אתם תשאירו את הרושם הנכון על המשקיעים והם כנראה יסמכו עליכם גם במיזם הבא שלכם.

שיהיה בהצלחה!

נשמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה.

לתיאום פגישת ייעוץ ללא עלות – 03-5293833